HEDEFİMİZ

            Bizim şu anda hedefimiz, okul toplumuyla beraber okulun tekrardan vizyonunu oluşturabilmek ve bu vizyona doğru hep beraber bir takım ruhuyla çalışmak. Bu vizyonu oluşturabilmek de sadece okul müdürü veya idarecilerle kısıtlı değil. Öğretmenler ve öğrencilerden de öte okul toplumu dediğimiz mezunların da bu noktada çok önemli katkısı olacak. Önümüzdeki günler, tekrardan okulumuzun vizyonunu, misyonunu tartıştığımız ve daha sonra bunları hep beraber belirleyip üzerine doğru yelken açtığımız günler olacak. Belki bir beş yıl sonra inşallah idealimiz olan o vizyona tâbi olacağız, o misyonlara ulaşmış bireyleri topluma katacağız.
 
            Bizim mezunlarımızın genel ortalamasına ve niteliklerine bakınca gördüğümüz tablo; sadece ÖSS başarısı veya üniversite kazanan öğrenciler değil, sadece tipik bir imam hatip lisesi mezunu, imam, ilâhiyatçı veya din görevlisi olan insanlar da değildir. Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları birçok meslek alanı seçerek; manevi değerlerine bağlı, girdiği ortamlarda liderlik yapabilen ve başarılı bireyler olarak karşımıza çıktılar. Bizim bu öğrenci niteliğini kaybetmememiz ve daha da ileriye taşıyabilmemiz gerekiyor. Dönüp baktığımızda, Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ortamı bunu sağlayan bir ortamdı. Öğrenciye özgüven veriyordu, bu çok önemliydi. Öğrenci sorumluluk alabiliyordu, kendisi okul içerisinde bir şeyler yaparak başarılı oluyordu. Bunlar da hayata atıldığında öğrenci için ciddi deneyimler oluyordu.
 
            Tüm öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerini en üst noktaya taşıyabileceğimiz ortamları sağlayarak, onların kişiliklerine ve kabiliyetlerine yatırım yapabilmekle. Ayrıca Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu imam Hatip Lisesini sadece sosyal etkinlikler ve ders başarıları olarak görmüyoruz. Bunların haricinde örneğin gelecek yıl için düşündüğümüz projelerden bir tanesi öğrencilerimizin liderlik, vefakârlık, yardımseverlik gibi kavramları, her bir kavramla ilgili olarak kurulacak öğrenci gruplarıyla, bunları sene içerisinde nasıl takip edeceklerini, bu perspektiften Türkiye’yi ve dünyayı nasıl izleyeceklerini ve bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan kendilerine göre Türkiye ve dünyada en iyi organizasyonları yapan kurumları incelemeyi öğrenmelerini içeren bir çalışmadır. Bu organizasyonların ve kişilerin yaptıkları çalışmaları inceleyen öğrencilerimiz, seçtikleri kurum veya kişileri, okul idaresi, okul aile birliği, mezunlar derneği ve öğrenci kurulundan temsilcilerin oluşturduğu bir üst kurula sunacak ve bu kurul gelen liste üzerinden değerlendirme yaparak birini seçecektir. Seçilen kişi veya kurumları okulumuza davet ederek, bu erdemli davranışları ve bu davranışların sahibi olan insanları ödül töreni ile onure ettikten sonra bu kişi veya kurumlarla ortak çalışmalar yapmayı hedefliyoruz.
 
            Bir Mahmut Sami’li nasıldır?” diye sorulduğunda bizim aklıma hemen özgüveni yerinde, hayatta bulunduğu ortamda işini en iyi şekilde yapan, başarılı ve erdemli bireyler gelir. Biz bundan sonraki mezunlarda da bu çıtayı daha ileriye taşıyacak bir nesli ortaya çıkarabilmeyi hedefliyoruz. Mahmut Sami’li standart, sınırları olan, belli tek tip bir kalıp değildir. Çeşitlilikleriyle, kendilerini istedikleri yönde geliştirmiş olan veya farklı yönlere doğru gelişebilen ve kendi ilgi alanlarında üst sıralara çıkabilen kişilerdir.
 
            Topluma değer katan bir iş çıkarabilirseniz bütün Türkiye’ye etkisinin olabileceğini düşünüyoruz. Bu değer de eğitimle gelir. Mahmut Sami’liler bir eleme sonucu bu okulda eğitim görmeye hak kazanıyor. Kaliteli bir eğitim sürecinden geçerek birbirinden farklı birçok alana eğilimli olarak mezun oluyorlar. Şu anda Türkiye’nin birçok yerine dağılmış ve alanlarında uzmanlık kazanmış mezunlarımız var. Biz bu birikimi öğrenci kardeşlerimize aktarıp, dünyadaki sorunlara çözüm üretebilecek bireyleri topluma kazandırmayı hedefliyoruz. Dernek, bu birikimin bir araya getirilmesinde önem kazanıyor.
 
 
            Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde bizim çok özel paylaşımlarımız oldu. Beraber gülmenin, beraber ağlamanın dışında dünyaya bakışımızda epeyce ortak paylaşımlara sahiptik. Dünyayı anlama noktasında, dünyayı değiştirme noktasında benzer görüşlerimiz oldu. Yani çocuk yaşta insanlar düşünün, o insanlar dünyayı değiştirmek istiyorlar. Tabi uzaktan bakınca komik gözüküyor fakat biz o atmosferde o heyecanı yaşıyorduk. Bu heyecanın geleceğe dönük çok olumlu etkileri oldu. Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni diğer okullardan ayıran ya da normal bir okuldan farklı görmemizi sağlayan şey; küçük yaşlardaki çocukların hem ortak acıyı, sevgiyi ve benzer duyguları paylaşması hem de ortak idealler çerçevesinde bir şeyler yapma heyecanıydı. Biz o zamanlar ciddi bir özgüven sahibiydik, bu bizi diri tuttu. Mezun olduktan sonra hala o atmosferi içimizde yaşatıyoruz, geriye dönüyoruz ve birbirimize sıkı sıkıya bağlanıyoruz. Bu öylesine güzel bir şey ki… İki yüz, üç yüz yıllık geçmişi olan okullarda görülebilecek bir şey bu. Tabi ekol olduk demiyorum, bu iddialı bir cümle ama o yolda gidiyoruz. Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin şimdiki öğrencilerinde de benzer heyecanı ve benzer atmosferi görüyoruz. Bu heyecanın devamının gelmesi gerekiyor. Dolayısıyla inşallah biz, ilerleyen yıllarda ekolleşmiş bir okulun mezunları olmuş oluruz.
 
            Onlara burada, hayatta lazım olacak tüm donanımı kazanabilecekleri ortamlar sağlayacağız. Bunlar; müzikle ilgili aktivitelerden, sporla ilgili programlara, güzel sanatlarla ilgili etkinliklere kadar her şey olabilir. Tabi ki bütün bu kazanımlar ile birlikte, öğrencilerimizin mezun olurken bir misyonu yüklenmiş olarak buradan çıkmaları da çok önemli, sonuçta Mahmut Sami’liler hem manevi değerlerine sahip çıkan, hem de hiçbir şekilde çağın gereksinimlerinin gerisinde kalmayan bir topluluktur.
 
            Sonuç olarak, tüm mezunlarımızdan isteğimiz derneklerine sahip çıkarak, siteyi takip ederek, fikir üreterek, emek vererek, gönül vererek bu birlikteliği sağlamaları, bu çok önemlidir. Ve tüm mezunlarımız bir yerlere geldikleri zaman aşağı baksınlar, kendi arkadaşlarını ve kardeşlerini unutmasınlar. Bir yerlere hep beraber gelinirse orada kalmak daha güzel olur. Bu bakımdan buna da dikkat etsinler. Dostlarını, arkadaşlarını, kardeşlerini unutmayıp birbirlerine sevgiyle, muhabbetle bağlansınlar. Çünkü sizlerin, bizlerin birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var...